Scale Model Challenge 2018

posted in: Zprávy | 0

Ve dnech 20. a 21. října 2018 proběhl v nizozemském Veldhovenu jedenáctý ročník modelářské soutěže Scale Model Challenge. Jedná se o jednu z největších evropských soutěží srovnatelnou s britskou Scale Model World v Telfordu nebo maďarskou Moson Show v Mosonmagyaróváru. Do země tulipánů a větrných mlýnů jsme se s pětičlenným týmem mládeže a úložným prostorem plným modelů vypravili už v pátek ráno a po deseti hodinách jízdy jsme úspěšně dorazili do Eindhovenu, který se na další tři noci měl stát naším útočištěm. Po poněkud nervózní kontrole stavu našich plastikových výtvorů jsme se odebrali do peřin, neboť jsme brzy ráno museli vyrazit na místo konání a rozbít klubové ležení.

Budíček nás z postelí vyhnal v  sedm hodin a po vydatné snídani jsme se valili rovinatou krajinou vstříc konferenčnímu centru hotelu NH Koningshof, kde na nás čekalo 6 500 metrů výstavní plochy a 54 dalších modelářských klubů z celého světa. Po nezbytných formalitách jsme byli vpuštěni k přiděleným výstavním stolům, kde jsme v sousedství nizozemských a francouzských kolegů sestavili prezentaci českého plastikového modelářství.

Poté následovalo převzetí soutěžních čísel, které nás opravňovaly k účasti v soutěžním klání. Velkorysá soutěžní hala pojala prostorné stolové desky potažené černým suknem na poněkud vyšších nohách, to vše navíc dobře nasvícené stolními lampami. Sympatické řešení, které návštěvníky nenutí ohýbat hřbet ani nosit kapesní svítilnu.

Všudypřítomné cedule zakazující vstup s batohy naznačovaly, že se zde bude hrát na profesionální úrovni. Do čtyř dvojitých řad soutěžních stolů jsme umístili celkem 28 modelů a jali jsme se zkoumat konkurenční příspěvky do modelářského klání. Dlužno dodat, že největší nápor byl v kategoriích figur, bust, vinět a diorám. Méně pak v AFV a letadla byla o dost skromnější. Následně jsme se rozešli na průzkum klubových výstav a nabídky prodejců, kterých se do komplexu sjelo téměř 140 a nechyběli mezi nimi ani čeští zástupci. Z množství figur, bust, doplňků, modelů a literatury šla hlava kolem. Zejména v případě, kdy jsme narazili na zboží u nás nesehnatelné.

Po ukončení přejímky modelů ve 13 hodin jsme ve tříčlenné porotě vybrali podle svého nejlepšího vědomí a svědomí modely spojeneckého letadla a techniky z období 2. sv. války, kterým jsme jménem plastikářské sekce SMČR udělili klubovou cenu.

První soutěžní den jsme zakončili před šestou hodinou večerní, kdy jsme se vydali vstříc ulicím Eindhovenu. Vzhledem k časnému stmívání už toho příliš vidět nebylo, takže jsme se odebrali na pokoje zregenerovat síly po náročném dni.

V neděli jsme si přispali a do výstavní haly dorazili až během dopoledne a naše první kroky mířily do soutěžního sálu, kde již byly rozdány příslovečné karty. Soutěžní hala se totiž předchozí den ve tři hodiny odpoledne uzavřela, aby rozhodčí mohli nerušeně hodnotit soutěžní modely a figury. Znovu se dveře otevírají až v neděli dopoledne, kdy jsou u oceněných modelů umístěny kartičky s informací, zda byl daný model oceněn medailí či pamětní plaketou. K našemu potěšení jsme zjistili, že medaili získalo hned šest modelů a jeden byl oceněn plaketou. Na barvu kovů jsme si ovšem museli počkat do závěrečného ceremoniálu.

Čekání jsme si ukrátili posledními nákupy a zkoumáním úlovků z předchozího dne. Někdo dokonce zašel tak daleko, že se rovnou pustil do stavby právě zakoupeného modelu. Čas se ale rychle nachýlil k vyhlášení vítězů, takže jsme kvapem zaujali pozice ve společenské hale a s napětím čekali na vyvolání českých jmen. To přišlo hned vzápětí, neboť jsme soutěžili v méně obsazených kategoriích. Celkem jsme se radovali ze tří zlatých, jedné stříbrné a dvou bronzových medailí za modely letadel a bojové techniky v juniorské kategorii a v kategorii letadla v měřítku 1/72 a menší.

Po vyhlášení jsme se rozloučili s kolegy z ostatních klubů, sbalili jsme soutěžní modely a reprezentační stánek a vydali jsme se slavit úspěch. Po celé soutěžní anabázi jsme však byli natolik unavení, že jsme se spokojili s rozjímáním na hotelovém pokoji, které se protáhlo do pozdních nočních hodin. Zpáteční cesta začala v pondělí ráno a i přes nepřízeň počasí, která nás provázela po většinu 800 kilometrů strávených v dodávce, utekla v příjemné náladě.

Scale Model Challenge je soutěž s výbornou pověstí, které v našich očích dostála. Zamrzela nás pouze slabší účast v kategoriích, které v našich končinách považujeme za stěžejní, tedy letadla všech kategorií a měřítek. V čem bychom se naopak mohli a měli přiučit, je perfektní organizace celé akce a příprava soutěžních prostor. Vše klapalo bez sebemenšího zádrhelu od první do poslední chvíle.

Na závěr doplním statistiku: v soutěži bylo k vidění 1 831 modelů a figur, které si prohlédlo přes 4000 návštěvníků.

Oceněné modely

Kategorie Modelář Klub Ocenění Model Poznámka
01 Junior Modellers Matějček Ondřej 372
KPM Kaznějov
Zlato MiG-21MF  
01 Junior Modellers Bejdák Josef 019
KPM Albatros Praha
Zlato Chevrolet 30 CWT Long Range v zastoupení
04 Aircraft, 1/72 and smaller, all Lengyel David 310
PMC Praha
Zlato MiG-29A  
01 Junior Modellers Burda Matěj 019
KPM Albatros Praha
Stříbro SU-100 v zastoupení
01 Junior Modellers Kanda Kryštof 019
KPM Albatros Praha
Bronz Semovente M40  
01 Junior Modellers Vyžrálek Jan 019
KPM Albatros Praha
Bronz PzKpfw.II Ausf.G v zastoupení
01 Junior Modellers Leština Lukáš 019
KPM Albatros Praha
Commended KV-1 v zastoupení

Fotoreportáž

Ke stažení